Zpětná vazba jako klíč k otevřené firemní kultuře

Publikováno: 24.5.2021

Předsevzali jsme si, že uděláme Sberbank lepším místem pro práci. Jenže u naplňování takového cíle nejde jen tak říct, kdy “máme splněno“. Je to nepřetržitý proces, který nás každým vylepšením, každou změnou, posouvá dopředu.

Abychom se mohli zlepšovat, potřebujeme znát názor našich zaměstnanců. Musíme si vzájemně sdělovat, co je dobře a co špatně. Doba se mění a stále více zrychluje, proto vnímáme potřebu okamžité zpětné vazby. Když jednoduše neustále vidíme, jaká je v bance nálada a jak se mění. Co ji ovlivňuje, co nás štve a co naopak těší a nakopává ke stále lepším výkonům?
Proto jsme se rozhodli jít cestou interaktivní platformy LutherOne, která propojuje lidi s daty pomocí nejmodernějších technologií a vytváří prostředí pro vytváření vlastních kontinuálních průzkumů. Práce s ní je jednoduchá a intuitivní. Každému z nás dává prostor poskytnout zpětnou vazbu a stejně tak ji dostat, pochválit, ocenit, ohodnotit. Pro manažery navíc nabízí dynamické řídicí panely, nástroje pro vedení týmu a schůzek, a nástroj pro vytváření vlastních průzkumů.

LutherOne vytváří prostor pro otevřenost a zlepšování mnoha oblastí. Svůj názor můžeme vyjadřovat pravidelně každý pátek, a to díky rychlému dotazníku Friday 6. Nejúčinnější formou zpětné vazby je ta, která se děje nepřetržitě. I když odpovíme pouze na 6 otázek, společnost získá neocenitelné informace díky jedinečnému algoritmu, který systematicky distribuuje více než 150 vědecky podložených otázek. Díky tomu můžeme ve společnosti vyvolat důležité změny.

V LutherOne je každotýdenní Friday 6 jen jedním z nástrojů, které mají naši zaměstnanci k dispozici.

Dalšími oblastmi, se kterými mohou pracovat, jsou:

  • Rychlý feedback – poděkování, přání k narozeninám, povzbuzení, přivítání, apod.
  • Týmový feedback – když chci zjistit, jak si konkrétní tým v bance vede nebo jak jsem na tom v daném týmu
  • Meetingový feedback – ať už se jedná o one to one, one to many, round table, můžu získat informace ohledně efektivity, co funguje a co nikoliv.
  • Moje Spectrum – pomáhám svým kolegům a oni zase podporují mě v mém rozvoji. Svůj rozvoj tak mám pevně v rukou.
  • Bubbles – oceňuje dobré vlastnosti kolegů hravě prostřednictvím bublin. Současně zjistím, v čem podle kolegů vynikám.
  • Celebr8 – Oceňuji úspěchy a skvělý výkon. Můj unikátní přístup nezůstane bez povšimnutí.
Děkujeme všem našim kolegům za otevřenost při vyplňování zpětné vazby a slovních komentářů. LutherOne je pouze nástroj, který nám vytváří zrcadlo, ale ani sebelepší nástroj nemůže nahradit osobní kontakt mezi zaměstnancem a manažerem. Naučit se dávat a přijímat zpětnou vazbu není jednoduché, tato dovednost je ale jedním ze základních prvků otevřené firemní kultury. Ve Sberbank věříme, že právě v tom nám LutherOne může pomoci.

Nyní je na každém z nás, jak budeme LutherOne využívat a co si z něj vezmeme. Co uděláme proto, abychom si ve Sberbank vytvořili lepší místo pro práci?

A jak se s LutherOne pracuje našim kolegyním a kolegům na vedoucích pozicích? Co se jim osvědčilo, co tato platforma přinesla do jejich týmů?

LutherOne je jednoduchá, uživatelsky příjemná platforma, která neslouží jen jako manažerský nástroj, ale také jako nástroj tvorby otevřené firemní kultury s mezilidským přesahem. Jako manažer oceňuji rychlost a flexibilitu, s jakou LutherOne sbírá zajímavé informace o pocitech našich kolegů, co vnímají jako důležité a problematické. Výstupy v podobě dashboardů jsou čitelné, pochopitelné, a je možné na nich rychle stavět akční kroky či diskutovat změny. Z pohledu člena týmu a kolegy také vidím velkou přidanou hodnotu aplikace v možnosti sdílet zpětnou vazbu, poděkovat kolegovi, povzbudit ho, ocenit. Tato mezilidská dimenze je v čase rozšířené práce z domu klíčová pro pocit naplnění v práci, vzájemnosti či spolupatřičnosti.

Oľga Pavlíková
Head of Operations

LutherOne jsme si v týmu rychle oblíbili a stal se součástí naší každodenní práce. Aby ne, jsme “digital“, a takovéto věci nás baví. ☺ V týmu komunikujeme otevřeně a pravidelně si dáváme zpětnou vazbu. Díky LutherOne je to teď ještě jednodušší a přehledně vizualizované. Také jsme moc rádi, že nám LutherOne otevřel přímou linku na členy představenstva, zpětná vazba na práci/náladu v naší společnosti se k nim dostane rychle, pravidelně a ode všech.

Vlastimil Pospíšil
Head of Digital Sales & Services

Již v pilotu bylo zřejmé, že LutherOne dá určitý instantní vhled do nálady v týmu. Dlouhodobé a konzistentní používání ukázalo, kde přesně hledat příčiny horšího NPS. Samozřejmě je to jako se vším, bez následné analýzy a práce nad problémovými oblastmi se k lepšímu NPS nedostaneme. Jinak skvěle mi funguje custom feedback, velmi pohodlně a rychle jsem získal info z celého týmu na to kam a kdy pojedeme na teambuilding. Budu tento nástroj používat pravidelně pro různé ankety.

Martin Vakoč
Head of Credit Risk Management
Sberbank